2016 DENİZ ASTSUBAY MESLEK YÜKSEK OKULU NASIL BAŞVURULUR?

deniz_astsubay_myo

2016 Deniz astsubay meslek yüksek okulu hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını okuyunuz.

Hangi dersler aldıklarını ve hangi eğitimleri alabileceklerini öğrenebilmek, bu bölümü okurken aldıkları derslerin neler olduklarını görmek, 2 yıllık bu bölümü bitirdikten sonra  aday isterse 4 yıllık bölüme geçiş yapabileceğinin nasıl olduğunu bilmek ve başvuruların nasıl yapılacağının hangi siteden olacağının bilgilerini öğrenebilmek için yazımızın devamını okuyunuz.

Ulaşmak isteyeceğiniz ilgili sitelerin linklerini aşağıda paylaşmış bulunmaktayız. Böylece tek tıkla ulaşmak istediğiniz sayfaya yönlendirileceksiniz.

Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu; Türk Deniz Kuvvetlerinin denizaltıları, suüstü gemileri, uçakları, helikopterleri, Sualtı Taarruz (SAT) / Sualtı Savunma (SAS) ve diğer kara birlikleri ile Sahil Güvenlik Komutanlığının gemileri, sahil güvenlik botları, uçakları, helikopterleri ve kara birliklerinde görev yapacak astsubayları yetiştirmek üzere eğitim-öğretim veren bir kurumdur.
Eğitim ve Öğretim süresi ön lisans düzeyinde 2 (İki) yıl olup öğrencilerin ihtiyaçları devlet tarafından karşılanmaktadır. Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulunda; Deniz Ulaştırma ve İşletme, Elektronik Teknolojisi, Uçak Teknolojisi, Bilgisayar Programcılığı, Büro Hizmetleri ve Yönetici Asistanlığı, İşletme Yönetimi, Gemi Makineleri İşletme ve Elektrik programları verilmektedir. Mezun olan öğrenciler, Anadolu Üniversitesi’nin Açık Öğretim Fakültesi ilgili bölümlerine sınavsız geçiş yapabilmekte, Dikey Geçiş Sınavı ile branşlarının devamı niteliğindeki programlarda eğitimlerini tamamlayarak lisans mezunu olabilmektedir. 4 (Dört) yıllık fakülte mezunu olan astsubaylar, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından belirlenen kontenjanlar dahilinde, muvazzaf subaylığa geçiş yapabilmektedir. Mezun olan adaylar 3 ay süreli İngilizce kursuna katılabilmektedir.

Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu öğrencilerine, aldıkları eğitimlere ilave olarak çağdaş Donanmamızın modern gemilerinde temel ve açık deniz eğitimleri verilmektedir. Eğitimler esnasında denizi ve denizciliği öğrenerek yurt içi ve yurt dışı limanları ziyaret etmeleri, ülkemizi ve dünyayı tanımaları sağlanmaktadır. Bu seçkin eğitimi tamamlayan öğrenciler astsubay çavuş rütbesi ile mezun oldukları gün maaş almaya hak kazanmakta, kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları aile bireyleri Türk Silahlı Kuvvetlerinin sağladığı sosyal, sağlık, OYAK üyeliği ve lojman gibi olanaklardan faydalanma hakkına sahip olmaktadır. 1890 yılından bu yana deniz astsubayı yetiştiren Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulunda eğitim görmek, ülkemiz ve dünya denizlerinin altı, üstü ve semalarında onurla bayrağımızı dalgalandıran şanlı bahriyeliler arasına katılmak isteyen gençler www.damyo.edu.tr adresinden 23 Mart-13 Mayıs 2016 tarihleri arasında ön kayıt yaptırınız.

BAŞVURU ŞEKLİ VE SEÇİM AŞAMALARINA ÇAĞRI ESASLARI

Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okuluna girmek isteyen adayların 23 Mart-13 Mayıs 2016 tarihleri arasında www.damyo.edu.tr İnternet adresinden ön kayıt yaptırmaları gerekmektedir. İnternet üzerinden ön kayıt yaptırmayan adaylar, ikinci seçim aşaması sınavlarına çağrılmayacaktır.

Ön kayıt yaptırabilmek için gerekli işlemler, ikinci seçim aşamalarına ilişkin detaylı bilgiler, adayların mezun olmaları gereken okul türleri, alanları ve başvuru puan türleri İnternet adresinden yayımlanacaktır. Adaylardan mezun oldukları/olacakları okul türleri ve alanları uygun olanları, okul alanları ve tercihleri dikkate alınarak YGS- 1, YGS-2, YGS 3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 puan türlerinden aldıkları puanların en yükseğine göre sıralanacak, puan türlerine göre belirlenecek taban puanın üzerinde puan alan adaylar ikinci seçim aşamalarına çağrılacaktır. Ayrıca posta yolu ile bir çağrı yapılmayacak, belge gönderilmeyecektir.

Ön kayıt yaptıran adaylardan; Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulunca açıklanacak taban puanın üzerinde puan alan adaylar www.damyo.edu.tr İnternet sitesinde açıklanacak tarihler arasında kendilerine tahsis edilecek tarihte ikinci seçim aşamalarına (Ön sağlık muayenesi, bedenî yeterlilik ve görüşme) çağrılacaktır. Ayrıca posta yolu ile bir çağrı yapılmayacak, belge gönderilmeyecektir. İkinci Seçim Aşamaları her aday için bir gün sürecektir. İkinci seçim aşaması sonuçları www.damyo.edu.tr İnternet adresinde ilan edilecek ayrıca posta yolu ile bir duyuru yapılmayacaktır. İkinci seçim aşamalarında başarılı olan ve sevk edilecekleri asker hastanelerinden “Askerî Öğrenci Olur” kararı alan adaylar ikinci seçim aşamalarında almış oldukları aday performans puanlarına göre sıralanacak ve kontenjana girenlerin kesin kayıt işlemleri yapılacaktır.

İnternet Adresi : http://www.dzkk.tsk.tr, http://www.damyo.tsk.tr, http://www.damyo.edu.tr
Telefon Numarası : 0 226 462 83 10 (Dâhili: 1592–1593–1594)

2016 DENİZ ASTSUBAY MESLEK YÜKSEK OKULU NASIL BAŞVURULUR?” üzerine 2 yorum

  1. Meraba ben 17 yaşındayım ve bu sene liseden mezun olacağım(meslek lisesi). mezun olacağım lise ygs1 ygs2 puan türü ağırlıklı yani MF. ygs3 ygs4 puan türü ile alan astsubay sınıflarına gidebilirmiyim?

  2. selamun aleyküm 17 yaşındayım meslek lisesi mezunu olacağım puanım yetersiz kalırsa sıvanlardan direkt geçiş hakkım olurmu

Yorum yapın