2016 KPSS TAKVİMİ İÇİN TIKLA

 

kpss_sınav_takvimi2016 KPSS takvimine ulaşmak için yazımızın içinde verdiğimiz linkleri kullanabilirsiniz. Takvime ulaşmak için aşağıdaki linkleri kullanınız.

ÖSYM, 2016 yılı sınav takvimini için tıklayınız.

Buna göre, bugüne kadar hep Temmuz ayında yapılan uygulamadan farklı olarak, KPSS Lisans sınavı 22 Mayıs tarihinde yapılacaktır.

2015 yılında bu yönde bir sorun yaşanmıştı. Devlet Personel Başkanlığı 2015/1 KPSS tercihlerini önce 16 ila 24 Nisan tarihleri arasında alınacağını açıklamış, ancak adayların tepkilerine yer vermesi üzerine, tercihler 22 Haziran ila 1 Temmuz arasında alınmıştı. Böylece de mezun olma imkanı olan adaylar mezun olarak başvuru yapmıştı.

Şimdi de benzer bir soru olacaktır. ÖSYM’nin geçmiş tüm yıllardan farklı olarak sınav tarihini Mayısa çekmesi, ÖSYM’nin bugüne kadarki uygulamalarına güvenerek sınava giren özellikle son sınıftaki adayları mağdur edecektir. Bilindiği üzere, mezun olmamış adaylara, 2014 KPSS sınav kılavuzunda yer alan ifadelerden dolayı, 2015 veya 2016 yılında mezun olacağı düzeyden sınava girme imkanı tanınmıştır.

Takvimin, yeni bir hukuki problem yaratmaması amacıyla, bu çerçevede yeniden ele alınmasında fayda bulunmaktadır.

Yorum yapın