2016 Sayıştay Sınava Giriş Belgeleri Yayımlandı! Tıkla Belgeyi Al!

2016 Sayıştay sınava giriş belgeleri yayımlandı. 2016 Sayıştay başkanlığı Sayıştay Denetçi Yardımcısı Adaylığı Yazılı Sınavının belgeleri yayımlandı. Bu belgelerin nasıl ve nereden alınacağı hakkında bilginiz yoksa yazımızın devamından edinebilirsiniz. Sayıştaş sınava giriş belgenizi yazımızın devamındaki linkleri kullanarak edinebilirsiniz. Ayrıntılar yazımızın devamında yer almaktadır.

osym

2016-Sayıştay Yazılı: Sınava Giriş Belgelerinin Edinilmesi

2016 Sayıştay Başkanlığı Sayıştay Denetçi Yardımcısı Adaylığı Yazılı Sınavının 1. Günü 10 Aralık 2016 tarihinde saat 09:30’dauygulanacak olup 2. Günü 11 Aralık 2016 tarihinde saat 09:30’da gerçekleşecektir. Sınava başvuruda bulunan adayların, sınava girecekleri bina/salonlara atanma işlemi tamamlanmış olup adaylar,   sınava girecekleri yer  bilgisini  gösteren Sınava Giriş Belgesini, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden edineceklerdir.

Adayların bilgisine önemle sunulur.

Temel Kurallar

Sayıştay Denetçisi Sınavı Nedir?

Sayıştay Denetçisi, anayasa ve kanunlarla Sayıştay’a verilen inceleme, denetleme ve raporlama görevlerini yerine getirmekle görevlendirilmiştir. Yargısal yetki ile donatılan ve anayasanın yargı bölümü altında yer alan Sayıştay, TBMM adına kamu dış denetimini yürütmesi nedeniyle tüm dünya sayıştayları gibi yüksek denetim örgütü kimliğine sahiptir. Sayıştayların uluslararası örgütü INTSAI standartlarında belirtildiği üzere mali ve performans denetimleri ile denetim destek gruplarındaki çalışmalarıyla yerine getirirler. Sayıştay denetçilerinin görev yeri Ankara’dır.

Yurtdışı İmkanı Var Mı?

Denetçiler denetim amacıyla yurtdışına  gönderildikleri gibi, yabancı dil eğitimi amacıyla da gönderilmektedirler. Ayrıca denetçileri, gösterdikleri performans dikkate alınarak meslekleri ile ilgili araştırma yapmak üzere yurt dışına gönderme olanağı bulunmaktadır.

Yorum yapın