2016 YDS Sonbahar Dönemi Başvuru İşlemleri

2016-yds_osym-başvuru-işlemleri

2016 Yabancı Dil Sınavı Sonbahar Dönemi başvuru işlemleriyle ilgili  her konuyu bu yazımızda siz değerli takipçilerimiz için paylaşıyoruz.  Hemen aşağıdan başvuru kılavuzuna ulaşabileceğiniz sayfaya ve başvuru işlemlerinizi yapacağınız sayfaya ulaşabilirsiniz.

2016 YDS Sonbahar Dönemi Başvuru Kılavuzu İndirmek için Tıklayınız

2016 YDS Sonbahar Dönemi Başvuru İşlemlerinizi Gerçekleştirmek için Tıklayınız

Yazımızda Sınav ücretlerinin yatırılabileceği bankaların listesi, sınav ücretlerini geçen seneyle kıyaslayarak ne kadar olabileceğine, Yds ye kimlerin başvuru yapabileceğine, ve sınava ilişkin saat kaçta başlıyor, kaç dakika sürecek gibi ayrıntılı bir çok konunun cevaplarını paylaşıyoruz. Ösym 2016 yds sonbahar dönemi sınavına girecek adayların yazımızı dikkatle ve ayrıntılı bir şekilde okumasında yarar vardır.

Yds ile ilgili kafanıza takılan ya da ösym nin yaptığı diğer tüm sınavlar ve ösym ile ilgili haberlere ulaşabilmek için bizi takip etmeyi bırakmayın. www.osymais.com

YDS sınav ücretinin yatırılacağı bankalar listesi:

  • T.C. Ziraat Bankası ATM ve İnternet bankacılığı T. Halk Bankası tüm şubeler ve İnternet bankacılığı
  • Akbank tüm şubeler ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası tüm şubeler ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç) Türk Ekonomi Bankası tüm şubeler ve İnternet bankacılığı
  • DenizBank tüm şubeler ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
  • Tüm PTT İş Yerleri (KKTC’den başvuracak adaylar ASPOS-Gazi Magusa)

Sınav ücreti ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilecektir.

2016 YDS sınav ücreti:

YDS sınav ücreti 2015 için 70 TL olarak belirlenmişti.Detaylar kılavuz bilgisinde olacak.

BAŞVURU HİZMETİ ÜCRETİ: 3 TL
ÖSYM SINAV KOORDİNATÖRLÜKLERİNDEN ŞİFRE EDİNME ÜCRETİ: 5 TL
SINAV KOORDİNATÖRLÜKLERİNDEN FOTOĞRAF GÜNCELLEME ÜCRETİ : 10 TL

YDS’ye kimler başvuru yapabiliyor sınav hangi amaçla yapılıyor?

2016 Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’na (YDS), yüksek lisans, lisans, doçentlik sınavları, KPSS A grubu öğretmenlik sınavında dil puanı hesaplanacak adaylar, Tıpta uzmanlık ile Diş hekimliğinde uzmanlık sınavlarına girecekler, yurtdışı denklik sınavlarına gireceklerle memuriyette dil tazminatı alacak olan adaylar girebiliyor.
ÖSYM’den yapılan açıklama şöyle;

YDS’ye, doçent adayları ile doktora ve sanatta yeterlik çalışmasına başvuracak adaylarla yüksek lisans programlarına başvuru yapacak lisans programı mezunları ile lisans programlarında okuyan öğrencilerin de başvuru yapması ve başvuracakları üniversitenin belirlediği puanı almaları gerekiyor.

2013 yılından beri KPDS, ÜDS dil sınavlarının kaldırılarak yerine YDS’nin getirilmesinin ardından yabancı dil puanı için öğretmen adaylarının da bu sınava girmeleri gerekiyor. KPSS Lisans Sınavlarında (Lisans/A Grubu ve Öğretmenlik) yabancı dil testi yer almayacağı için Yabancı dil testi sonucunun belirli ağırlıklarla katılarak hesaplandığı KPSS puan türleri, 2013 yılından itibaren Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) puanı ile ağırlıklandırılarak hesaplanıyor. KPSS Lisans sınavlarında yabancı dil testinin de ağırlıklandırılarak hesaplandığı puanları edinmek isteyen adayların YDS’ye Almanca, Fransızca ve İngilizce testlerinin birinden girmeleri zorunludur. YDS’ye katılmayan veya Almanca, Fransızca ve İngilizce dışında bir yabancı dilden sınava katılan adayların, yabancı dil testi sonucunun belirli ağırlıklarla katılarak hesaplandığı KPSS puan türleri hesaplanmaz. KPSS’den sonra elde edilecek Yabancı Dil Sınavı (YDS) sonuçları, yabancı dil ağırlığı içeren bir sonraki KPSS puanlarının hesabında dikkate alınır.

YDS sınav saati:

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) İlkbahar dönemi saat 9:30’da başlayacak?

YDS’de sınav süresi:

YDS’de sınav süresi toplam 150 daika

YDS’de çıkacak soru sayısı:

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’nda (YDS) toplam 80 soru soruluyor

Yorum yapın