2016 YGS SINAVI ZOR OLACAK MI?

YGS_ZOR_OLACAKMI

2016 YGS sınavına sayılı günler kala öğrencilerin düşündüğü konulardan bir tanesi de YGS 2016 zorluğu ne olacak şeklindedir. YGS zor mu olacak, kolay mı olacak, yorum sorusu mu bilgi sorusu mu sorulacak şeklindeki soruların cevapları yazımızda yer almaktadır. YGS açılımı bilindiği üzere yüksek öğretime geçiş sınavıdır. YGS adayların üniversiteye girebilmek için gireceği ilk ve kapsamlı bir sınav olacaktır. YGS ye ön lisans, lisans ve açıköğretim bölümlerine kayıt yaptıracak öğrenciler girmeleri zorunludur. Bir çok hedef kitlesi olan bu sınav uygulanmaya başladığından beri yorum ağırlıklı olarak uygulanmaktadır. Ancak daha ayrıntılı bilgilere yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

YGS’DE HANGİ KONULAR ÇIKACAK VE KAÇ SORU OLACAK?

Sınavda, Türkçe’den 40, Tarih’ten 15, Coğrafya’dan 11-13 arası, Felsefe’den 8, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi veya ilave Felsefe sorularından 5, Temel Matematik’ten 40, Fizik’ten 14, Kimya’dan 13, Biyoloji’den ise 13 soru olacak.

YGS puanlarından en az biri 180 ve üstü olan adaylar Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) başvurmaya hak kazanacak.

 Fen Bilimlerinde 14 Fizik, 13 Kimya, 13 Biyoloji sorusu bulunmaktadır. YGS konu dağılımı öğrenciler için çok önemlidir, 40 Fen Bilimleri testinin 14 sorusu Fizik dersinden çıkmaktadır.

 

2016 YILINDA YGS SORULARI ZOR MU KOLAY MI OLACAK ?

YGS’de muhakeme gücü yüksek, yorum becerisini ölçmeye dayalı sorular sorulmaktadır.
Özellikle son yıllarda genelde Türkçe ve Felsefe derslerinde uzun paragraflar; Coğrafya, Matematik, Geometri derslerinde şekle dayalı uzun yorum soruları gelebilmektedir. Yıldan yıla değişen belli oranlarda da bilgiye dayalı sorular gelmektedir.

 

Yorum yapın