2017 LYS Başvuru Şartları Nelerdir?

2017 LYS başvuru şartları nelerdir? 2017 LYS başvuru koşulları nelerdir ve adaylar hangi koşulları yerine getirilirse başvurma hakkı verilecektir?

YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar isterlerse LYS’lere başvurabileceklerdir. LYS’ler çok oturumlu sınavlardır. LYS’lere başvurularNisan 2017 tarihleri arasında yapılacaktır (Sınav Ücreti ödeme için son gün 15 Nisan 2017).

osym_lys

LYS’ler 81 il merkezi ve Lefkoşa’da birden fazla oturumda yapılacaktır. LYS başvuruları ile ilgili ayrıntılı bilgi daha sonra ÖSYM’nin internet sayfasından duyurulacaktır. LYS puan türleri ile öğrenci alan yükseköğretim programlarına girmek isteyen adayların, YGS’ye ek olarak tercih edecekleri yükseköğretim programları için gerekli olan LYS’lere de girmeleri zorunludur.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) maddesinde yer alan tüm kurallara LYS’lerde de aynen uymaları zorunludur. Bu nedenle adayların sınava girmeden önce ÖSYM tarafından yapılacak duyuruları ve kılavuzun ilgili sayfalarını bir kez daha okumaları yararlı olacaktır. LYS’lerde her test için ayrı bir soru kitapçığı kullanılacaktır. Adaylar kendilerine verilen her soru kitapçığının “soru kitapçık numarasını” cevap kâğıdının ilgili alanlarına ayrı ayrı kodlayacaktır. Bir test için tanınan süre bittiğinde ilgili teste ait soru kitapçıklarının toplanması ve diğer teste ait soru kitapçıklarının dağıtılması ile karekod etiketinin yapıştırılması dışında ara verilmeyecektir