AİS YGS-LYS-KPSS-ALES-YDS SONUÇ ACIKLAMA SİSTEMİ GİRİŞ EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

ÖSYM AİS SINAV SONUÇ SORGULAMA EKRANI GİRİŞİ İÇİN TIKLAYINIZ
ÖSYM Sonuç Açıklama Sistemi Girişi için AİS şifresi ile giriş yapmanız gerekiyor.2017 yılında ÖSYM tarafından yapılan tüm sınavların sonuçları, tek bir sistem üzerinden sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte ulaşılır.Ösym sonuç sayfasına giriş yapamayan adaylar şifre ve kimlik bilgilerini kontrol ederek yeniden denemesi gerekiyor. Eğer sorun devam ederse ÖSYM e-devlet portalı üzerinden de ÖSYM sınav sonuçlarına ulaşılabilirsiniz..

ÖSYS sonuçları nasıl öğrenilir? YGS sonuçları, LYS sonuçları KPSS sonuçları Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan diğer sınavların sonuçlarının yer aldığı sayfaya adaylar mevcut ösym şifreleri ya da e-devlet ösym portalı üzerinden giriş yapabilirler.

ÖSYM’nin aday veya görevli şifresi ile giriş yapılan uygulamalarına, e-devlet üzerinden güvenli giriş yapma özelliği eklendi.

ÖSYM’nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre, e-devlet üzerinden ÖSYM’nin aday işlemleri sistemi (https://ais.osym.gov.tr), başvuru merkeziişlemleri sistemi (https://bmis.osym.gov.tr), sınav merkezi işlemleri sistemi (https://smis.osym.gov.tr), kamu kurumları işlemleri sistemi (https://kkis.osym.gov.tr) ve görevli işlemleri sistemi (https://gis.osym.gov.tr) uygulamalarına giriş yapılabilecek.

Bu özellik ile ÖSYM şifresi kullanılarak yapılan tüm işlemlerin, e-devlet üzerinden de gerçekleştirilebilmesine imkan sağlandı. ÖSYM şifresinin kullanımı ve edinimi ile ilgili herhangi bir değişikliğe ise gidilmedi.

ÖSYM şifresi kullanılarak veya e-devlet üzerinden giriş yapılarak gerçekleştirilen tüm işlemlerin sorumluluğu, adayın veya görevlinin kendisine ait olacak. Bu nedenle şifrenin hiç kimseyle paylaşılmaması gerekiyor.

Ayrıca e-devlet kapısından tek tıkla giriş özelliği kullanılarak da uygulamalara güvenli giriş yapma, ÖSYM kartlı ödeme sistemine erişebilme ve ÖSYM sisteminde var olan sınav ve yerleştirme sonuçlarını toplu görme ekranına erişim özelliği eklendi.

ÖSYM (Bilkent-Ankara) ve başvuru merkezlerinde aday veya görevliye e-devlet şifresi verme işlemi yapılmayacak.

Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) her yıl onlarca sınav yapıyor. ÖSYM’nin sınavlarına ise milyonlarca kişi giriyor. ALES, KPSS, YGS, YDS, LYS, TUS, EKPSS gibi birçok sınav ÖSYM tarafından yapılıyor. Açıklanan sınav takviminde sınavların sonuçları belirtilen tarihlerde aday işlemleri sistemi (ais) üzerinden öğrenilebiliyor.

ÖSYM sonuç açıklama işlemini genellikle sınavlardan en geç 20 gün içerisinde yapıyor. Elbetteki istisnai durumlar söz konusu. AİS Nedir? Aday İşlemleri Sistemi (AİS) ÖSYM tarafından geliştirilen bir uygulamadır.

ÖSYM tarafından yapılan sınavlara giren adaylara hizmet veren Ais, birçok kolalylık sağlamaktadır. Adaylar Ais üzerinden, sınav giriş yerleri ve sınav giriş belgeleri ile ilgili bilgilerini sorgulayabiliyor. Adaylar günün her an ve her saatinde Ais sınav sorgulama veya ais sınav giriş belgesi sorgulama gibi işlemleri rahatlıkla yapabiliyorlar. sorgulama yaparak öğrenmektedirler .

AİS neir? Üniversiteye veya diğer sınavlara katılacak olan adayların ÖSYM’ye yapacakları her türlü sınav giriş yerleri, bireysel sınav başvurusu, sınav giriş belgesi ve sınav sonuçlarını öğrenme, tercih işlemleri ile kayıt bilgilerini görüntüleme ve takip İşlemleri gibi günün her hangi saatinde, internet bağlantısının olduğu her yerden T.C. Kimlik / Y.U. Numarası ve adayın kendi belirlediği şifre bilgileri ile Aday İşlemleri Sistemine giriş yaparak yararlandıkları sistem olarak açıklanmaktadır.

Yorum yapın