Avrupa Birliğine Yükseköğretim Sistemini Anlattık!

YÖK Başkanı Yekta Saraç Avrupa Birliğine yükseköğretim sistemini anlattı. Yök başkanın açıklamaları ve toplantıdan satır başları yazımızın devamında yer almaktadır.

yok

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığında gerçekleştirilen ve yaklaşık bir buçuk saat süren görüşmede YÖK Başkanı Saraç, 1 Kasım’da göreve başlayan Christian Berger’e, Avrupa’daki üniversiteler ve EUA ile olan aktif işbirliğinin geliştirilerek devam edilmesini arzu ettiğini iletti.

Başkan Saraç görüşmede ayrıca FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Türk yükseköğretim sisteminde yaşanan gelişmeler ile akademik camianın bölücü terör örgütlerinden arındırılmasına yönelik alınan kararları anlattı.

Türkiye’nin yükseköğretiminde hiçbir aksamaya maruz kalmadan eğitime, araştırmalara, konferanslara devam ettiğini vurgulayan Saraç, darbe girişiminin olduğu haftada bile üniversitelerde ve yükseköğretim kurumunda olağan süreç ve yaşamın devam ettiğini anımsattı.

Görüşme bitiminde YÖK Başkanı Saraç, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Berger’e, kendisinin yayına hazırlamış olduğu Osmanlı döneminde yaşamış ve dini ilimler, edebiyat, tarih, tıp, matematik, geometri, mimarlık, musiki gibi alanlarda eserler vermiş bilim insanlarını tanıtan, Mehmet Tahir’in “Osmanlı Müellifleri” adlı üç ciltlik eseri hediye etti.

Almanya’dada Anlatıldı!

YÖK Başkanı Saraç, aynı amaca yönelik Ekim ayı içerisinde Almanya’da resmi ziyaretlerde bulunarak Almanya Federal Cumhuriyeti, Federal Eğitim ve Araştırma Bakanı Prof. Dr. Johanna Wanka ile görüşmüştü. Ziyarette başta Türk-Alman Üniversitesi olmak üzere iki ülkenin yükseköğretim alanındaki ortak iş birliği konuları, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türk yükseköğretim sisteminde yaşanan gelişmeler ile akademik camianın bu örgütten arındırılmasına yönelik alınan kararlar ve atılan tüm adımlar Alman Bakana anlatılmıştı.

Yorum yapın