LYS Sınavlarına Hazırlananlar İçin Önemli İpuçları

2016 LYS sınavlarına sayılı günler kala hazırlıklarını sürdüren adayların bilmesi gereken noktaları yazımızın devamında yayımladık. Ayrıntılar hemen aşağıdadır.

lys_çalışma_ipuçları

Gireceğiniz sınavları tanıyın

Alanını ve haırlancağın puan türünü iyi tanı,titizlikle değerlendir ve hdefini belirle.

Nasıl Daha İyi Puan Alırım?

Sınavda hazırlanacağın bölümün sana neler kazandıracağına,hangi konularda kendini geliştireceğine ve nasıl daha iyi bir puan alabileceğine odaklan.

Puanını artırmak için hangi derslere yoğunlaşmam gerekiyor?

Yeni sınavda hazırlandığın alanın puanını oluşturan dersleri dikkatle incele,hangi derler sana ne kadar puan kazandıracak değerlendir. Çalışma sitemini buna göre biçimlendir.

Kendinizi psikolojik olarak hazırlayın

Sistem değişikliği niçin senin döneminde yapıldı diye kızgın olabilirsin.
Hatta bu sitmde eksikliklerin olduğunu fark edebilirsin.Bunlara rağmen bu sistemin herkes için aynı koşulları oluşturduğunu düşün ve sistemi doğru algılayıp doğru biçimde kazanmanın fark oluşturacağına odaklan.Olumlu yönde düşünmeye ve çözüm arayan bir tutuma yönelmeye çalış.

 Başarının planlı çalışmaktan geçtiğini bilin

Yeni sınavda konu sayısı arttığı ve kapsam genişlediği için özellikle daha ayrıntılı ve daha dikkatli olman gerekiyor.Öğrenim gördüğün her dersi dikkatle dinle,derse katıl ve konuları çok iyi öğren.Öğrendiklerini tekrarla pekiştir.

Sistemle örtüşen sorularla bolca pratik yap

Öğendiklerini sınava taşımanın bolca tekrar ve uygun sorularla öğrendiklerini pratik yapmaktır.Bunun için yeni siteme en uygun sorularla kendini sına.Sonuçlarını iyi yorumla ve eksiklerini gider.

Kendine güven ve moralini yüksek tut

Sınava hazırlanmak sabırlı,dikkatli ve özenli haırlık gerektirir.Bu süreçte iniş ve çıkışlar olabilmekte,hayatını etkileyen her şey sınav hazırlığını da etkilemektedir.Bu nedenle kendini,hedeflerinden uzaklaştıracak durumlardan uzak tut.

Deneme sınavı sonuçlarını iyi değerlendir

Sınava hazırlıkta ölçme – değerlendirme ve düzelteme çok öenmlidir. Doğru sorularla kendini sına,sonuçlarını iyi değerlendir,eksiklerini fark et ve düzelt.

Yorum yapın