Mezun Belgesi Sorgulama Nasıl İşliyor?

Yükseköğretim mezun belgesi sorgulama sistemi nasıl işliyor? Sisteme bu zamana kadar kaç kişi girdi? Sistem hakkında daha fazla bilgi almak için yazımızın devamını okuyunuz.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı, diploma sahteciliğini engellemek amacıyla yükseköğretim kurumları mezunlarına ait verilerin toplandığı “Yükseköğretim Mezun Sorgulama ve Doğrulama Sistemi”ni e-devlet kapısı üzerinden hizmete açtı. Sisteme şu ana kadar 6 milyon 200 bin mezuna ait verilerin girildiği bildirildi.

diploma_mezun

YÖK Başkanı Yekta Saraç, Türksat AŞ Genel Müdürü Ensar Gül’ün de katıldığı YÖK Başkanlık binasındaki tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, yükseköğretimin gittikçe yaygınlaştığını ve sisteme giren mezun öğrenci sayısının hızla artığını söyledi.

Yükseköğretimdeki öğrenci sayısının 6 milyonun üzerine çıktığını, buna her yıl 1 milyondan fazla öğrencinin eklendiğini belirten Saraç, mevcut durumda mezun sayısının da katlamalı olarak artacağını bildirdi.

Sistemin büyümesiyle güvenlikle ilgili açıkların da ön plana çıktığını dile getiren Saraç, “sahte diploma” konusunda basında sıkça haberlerin yer aldığını hatırlattı.

İş başvurusu yapan mezunların birden fazla mezuniyet belgesine ihtiyaç duyduğunu, bu işlemler için evrak ücreti ödediğini ve üniversitelerin idari birimlerinin de gereksiz iş yüküyle karşılaştıklarını anlatan Saraç, “Bu sorunları adreslemek, mezunlarımızı gereksiz işlem ve masraftan korumak, sahte diploma hadiselerini önlemek için kurulumuz bünyesinde ‘Yükseköğretim Mezun Sorgulama ve Doğrulama Sistemi’ni oluşturduk” diye konuştu.

Sistemin, yükseköğretim kurumlarından mezun öğrencilere ait mezuniyet verilerinin toplandığı bir “veri tabanı” olduğuna dikkat çeken Saraç, “Bu veri tabanında bugün itibariyle son 5 yıla ait 3 milyon 840 bin kayıt yer almaktadır ve son 5 yılın mezunlarının yüzde 99’dan fazlası sisteme kaydedilmiştir. 2010 yılı öncesine ait olanları da eklediğimizde, halihazırda 6 milyon 200 bin mezunun bilgileri sisteme girilmiş bulunmaktadır” ifadesini kullandı.

Geriye doğru tüm mezunların sisteme kaydedilmesi işlemlerinin de hızla devam ettiğini vurgulayan Saraç, kısa süre içinde tüm mezunları sisteme entegre etmeyi planladıklarını bildirdi.

Saraç, sistem sayesinde mezun olan öğrencilerin, mezuniyet bilgilerine e-devlet kapısı üzerinden “Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı” başlığı altındaki bölümde yer alan “Yükseköğretim Mezun Belge Sorgulama ve Doğrulama” seçeneğine giriş yaparak erişebileceklerini vurgulayarak, “Ayrıca mezunların başvurduğu kurumlar da aynı veriye gerektiğinde erişerek, ellerindeki diploma örneğinin gerçekliğini teyit etmiş olacaklardır” dedi.

Yorum yapın