ÖSYM Sınav Güvenliği İçin Yapılan Çalışmalar Nelerdir?

ÖSYM yaptığı sınavlarında, soru hazırlamadan, sınav uygulamasına kadar ki tüm güvenlik önlemlerini nasıl yapıyor? Ayrıntılar yazımızın devamında yer almaktadır.

LYS SORULARI NASIL HAZIRLANIYOR?

ösym_sınav_güvenlik

LYS ye sayılı günler kala ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, Habertürk’e YGS sorularının nasıl hazırlandığını anlattı. Demir, sınav için hazırlanan soruların yazıldıktan sonra her birinin 3 farklı akademisyen tarafından incelendiğini, sorulacak soruların her birinin sayısının 10 katı kadar sorunun “şifreli soru havuzuna” alındığını söyledi. Demir, havuzdaki sorulara “kriptolu cihazlarla” ulaşıldığını belirterek “Başkan dahil sorular kimsenin erişimine açılamaz. Soruları ben de göremem” diye konuştu.

LYS SINAV GÜVENLİĞİ NASIL SAĞLANACAK?

Demir, sınav sorularının nasıl hazırlandığı ve güvenliğinin nasıl sağlandığını Demir şöyle anlattı: Sınav,akademisyenlerden oluşan bir kurulun testin içeriğini belirlemesiyle başlar. Belirlenen içerik doğrultusunda soru yazımına ve yazılan bu soruların denetlenmesine geçilir. Her soru en az 3 farklı akademisyen tarafından denetlenir. Denetimi geçen sorular soru havuzuna aktarılır. Kurumumuz çalışanlarından oluşan alan uzmanları,akademisyenlerle birlikte soru hazırlama sürecinin her aşamasında çalışmaktadırlar. Sınavda çıkacak sorular matbaa aşamasında seçilmekte olup matbaaya gönderilen soru bankası, ilgili sınavda çıkacak soru sayısının yaklaşık 10 katı kadar soru içerecek şekilde hazırlanmaktadır.

BAŞKAN DAHİL KİMSE ERİŞEMEZ

Soru havuzundaki sorular hiçbir koşulda kısmen ya da tamamen hiç kimseye verilemez, Başkan dahil hiç kimsenin erişimine açılamaz. Basılı ortamda yapılan sınavlarda soru kitapçıkları kapalı dönemde basılır. Kapalı dönem ise, ilgili sınavın bitmesiyle birlikte sona erer.

Yorum yapın