ÖSYM SINAVLARINA GİDERKEN ÜCRETSİZ ULAŞIM OLACAK MI?

ösym_sınav_günü_adaylara_ulaşım_ücretsiz_olacak_mı

ÖSYM sınavlarına ücretsiz ulaşım sağlanacak mı? Chp’ nin meclise sunduğu teklifte ÖSYM sınavlarına ulaşım belli belgelerle ibraz edilerek ücretsiz olması gerektiğidir. ÖSYM’nin sınav kuralları gereği, sınava girecek adayın, salondan içeri girerken hiçbir eşya bulundurmaması gerektiği kuralını dayanarak göstererek teklif hazırlandı. Bu teklifin uygulamaya geçmesi halinde ösym sınavlarına girecek tüm adayların büyük bir rahatlığa erişecekleri kesin gözüyle bakılıyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ve Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer’in imzalarıyla TBMM’ye sunulan teklifle “Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından düzenlenen sınavların yapıldığı günlerde sınava katılan adayların sınav giriş belgelerini ibraz etmek şartıyla” toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanması hedefleniyor. Ancak şu an net bir açıklama yapılmadı. Bu uygulama hakkındaki gelişmeler ve açıklama önümüzdeki günlerde tüm adaylar tarafından merakla bekleniyor:

Yapılan teklifte 26 Eylül 2012 tarihli Resmi Gazete’de yürürlüğe giren adayların ve sınav görevlilerinin sınav binalarına giriş koşullarına yönelik yönetmelik ile adayların “yanlarında her türlü delici ve kesici alet, ateşli silah, çanta, cüzdan, cep telefonu, saat, anahtarlık, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth ve benzeri cihazlar ile kulaklık, kolye, küpe, bilezik, yüzük (alyans hariç), broş ve diğer takılar, her türlü plastik, cam eşya ve metal içerikli eşyalar, her türlü elektronik/mekanik cihaz ve her türlü müsvedde kâğıt, defter, ders notu, kitap, sözlük, dergi, gazete ve benzeri yayınlar, cetvel, pergel, açıölçer ve benzeri araçlar ile sınav binalarına girmesine izin verilmez. Sınavın yapıldığı bina içerisinde sınav sırasında ya da sınavdan sonra bu tür cihazları taşıdığı tespit edilen adayın sınavı geçersiz sayılır” ibaresi gerekçe gösterilerek adayların sınavların yapıldığı günlerde sınav giriş belgelerini ibraz etmek şartıyla toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanması istendi.

ÖSYM sınavına öğrencilerin tüm materyallerden yoksun olarak girdiği belirtilen teklifte, öğrencilerin sınav günü toplu taşıma araçlarında sıkıntı çektiği savunuldu. Çoğu öğrencinin içinde kredi olan toplu taşıma kartlarını sınava girmeden önce atmak zorunda kaldığı dile getirildi.

Yorum yapın