ÖSYM Tercihlerde En Çok Hangi Üniversite ve Bölümler Seçiliyor?

Geçen yıllarda birinciliği alan adaylar hangi bölümleri seçti. En fazla hangi bölüm ve üniversite tercih edildi. Ayrıntılar yazımızın devamında yer almaktadır.

Üniversite birincilerinin tercihi Hukuk, tıp ve mühendislik

tercih

Buna göre 2015’te tercih hakkı kazanan 1 milyon 239 bin 800 aday toplam 17 milyon 969 bin 171 tercihte bulundu. 30 tercih hakkı olan her aday ortalama 14.49 tercih yapabildi. Tercihte bulunan her 100 adaydan 79’u yerleşti. Açıköğretim programları 1 milyon 563 bin 138 kez tercih listelerinde yer aldı. Örgün programlarda en çok Akdeniz, Selçuk ve Süleyman Demirel üniversiteleri tercih edildi. Dereceye girenlerin çoğu “Boğaziçi Üniversitesi” dedi.

İlk 100’e giren en başarılı öğrencilerin yerleştiği üniversiteler arasında ise Boğaziçi toplam 49 öğrenci alarak birincilik koltuğuna oturdu. Koç Üniversitesi 30 adayla ikinci, Galatasaray ise 25 öğrenciyle üçüncü oldu. Marmara, Ankara, Erciyes, Biruni, Acıbadem, Gediz, Bezm-i Alem ve Murat Hüdavendigar üniversiteleri de ilk 100’den birer öğrenci aldı. Bu yıl tüm puan türlerindeki sıralamada ilk 100’de yer alan 187 adaydan 25’i Galatasaray Hukuk’a, 21’i Hacettepe İngilizce Tıp Fakültesi’ne ve 18’i ise Boğaziçi Elektrik-Elektronik Mühendisliği’ne girdi.

Örgünde en çok ilahiyatın seçilmesinde din kültürü öğretmeni atamalarının büyük etkisi var. Üniversitede din kültürü öğretmenliği alanı olmadığından atamalar ilahiyat mezunlarından karşılanıyor.

Tıp seçemeyen diş hekimliğine gitti

Bu yıl getirilen tıp ve hukuk barajı, tercihleri etkiledi. Atılım Üniversitesi Strateji ve İş Geliştirme Müdürü M. Hasan Atasoy’un hazırladığı verilere göre, bir devlet üniversitesi bölümü ortalama 1300 aday tarafından tercih edildi. Devlet üniversitesi tıp fakülteleri ise 40 bin başarı sırası barajına rağmen ortalama 2 bin 489 aday tarafından seçildi. Geçen yıl 3 bin 40 olan ortalama tercih sayısının düşmesine, 40 bin barajı neden oldu.

Yorum yapın