YÖK Uluslararası Proje Desteğini Başlattı!

YÖK Uluslararası proje desteği uygulamasını başlattı. Bu uygulama sayesinde Proje Tabanlı Uluslararası Değişim Programı ile araştırma kapasitesinin artırılması, uluslararası iş birliklerinin geliştirilmesi, uluslararasılaşma süreçlerine katkı ile yurt dışındaki üniversitelerle öğrenci ve öğretim elemanı değişiminin amaçlandığı duyuruldu.

yok

YENİ YÖK

Başkan Saraç, yeni YÖK’ün 2016-2017 döneminden itibaren programı “ülke odaklı”, “alan odaklı” ve “proje tabanlı” olmak üzere üç kategoride yürütmeye başlayacağına dikkati çekti.

23 Proje YÖK Tarfından Desteklenecek

“2016-2017 öğretim yılı için yükseköğretim kurumlarımızdan başkanlığımıza toplam 152 proje ulaşmıştır. Projeler, ilgili alanlardaki uzman kişilerden oluşan panelistlerin yer aldığı panellerde değerlendirmeye alındı. 3 Ağustos 2016 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu kararıyla, 18 yükseköğretim kurumumuzun 19 farklı ülkeyle değişimini öngören toplam 23 projenin desteklenmesi ve bu projeler için ilgili yükseköğretim kurumlarımızın özel Mevlana hesaplarına kaynak aktarılması uygun bulunmuştur.”

YÖK’ün destekleyeceği projelerin hangi alanlarda olduğu da açıklandı: “sağlık ve moleküler-hücresel mühendislik”te 6, “sürdürülebilir çevre yönetimi teknolojileri, ekosistemler ve sürdürülebilir yapılı çevre”de 6, “malzeme bilimi ve mühendisliği”nde 4, “bulut teknolojileri, nesnelerin interneti, sosyal ağlar, büyük veri”de 3, “enerji teknolojileri”nde 2, “gıda teknolojileri”nde 1, “havacılık ve uzay” alanında da 1 proje olduğu söylendi.

Birçok Ülke İle İşbirliği

Başkan Saraç, programda iş birliği yapılacak ülkelerin ABD, Arnavutluk, Bosna Hersek, Çin Halk Cumhuriyeti, Fransa, İngiltere, İran, İspanya, Japonya, Kanada, Kazakistan, Kırgızistan, Malezya, Norveç, Pakistan, Polonya/Rusya, Tayland, Ukrayna ve Yunanistan olduğunu bildirdi.

Proje Kapsamındaki Öğrencilere BURS

YÖK tarafından proje kapsamında yurt dışına gidecek öğrencilere bin-bin 200 lira, ülkeye gelecek öğrencilere ise bin liraya yakın burs verileceğini belirten Saraç, proje çerçevesinde gelen ve giden öğretim elemanlarına yol masrafları dahil maddi destekte bulunulacağını da kaydetti.

YÖK Mevlana Değişim Programı Hakkında Bilgi Almak İçin Tıkla

Değişim Yapılacak Ülkeler

 

ÜLKE

PROJE SAYISI

Malezya

3

Japonya

2

Tayland

2

ABD

1

Bosna Hersek

1

Arnavutluk

1

Çin Halk Cumhuriyeti

1

Fransa

1

İngiltere

1

İran

1

İspanya

1

Kanada

1

Kazakistan

1

Kırgızistan

1

Norveç

1

Pakistan

1

Polonya/Rusya

1

Ukrayna

1

Yunanistan

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yapın