YÖK Uyuşturucu İle Mücadele Edecek!

YÖK, uyuşturucuyla mücadele edecek. Üniversite müfredatına uyuşturucuyla mücadele ile ilgili konuları ekleyecek.

yok_uyusturucu_mucadele

“Uyuşturucu ile Mücadele” Üniversite Müfredatına Giriyor

Yükseköğretim Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. M. İ. Safa Kapıcıoğlu yaptığı açıklamada, başta tıp fakültesi olmak üzere sağlık alanında lisans eğitimi veren programlar ile hukuk ve eğitim fakültelerinde ve gereken diğer lisans programlarının müfredatlarına uyuşturucu ile ilgili konuların ekleneceğini bildirdi.

Toplantıda, uyuşturucu ile mücadelenin, “eğitim”, “uygulama” ve “araştırma” boyutlarının ele alındığını ifade eden Kapıcıoğlu, bu konulardaki ihtiyaçlar, sorunlar ve çözümlerin görüşüldüğünü dile getirdi.

Türkiye’de 23 Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezi (AMATEM), 4 Çocuk Ergen Madde Bağımlılığı Tedavi Eğitim ve Destek Merkezi (ÇEMATEM) ayrıca 26 da ayaktan tedavi merkezinde hizmet verildiğini dile getiren Kapıcıoğlu, toplantıda buralarda istihdam edilecek personelin eğitim ihtiyaçlarının gündeme geldiğini aktardı.

İş İmkanları için İŞKUR Üniversitelerle İşbirliği Yapacak!

Kapıcıoğlu, toplantıda AMATEM ve ÇEMATEM gibi merkezlerde çalışanların teşvik edilmesi konusunda başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlarca ne gibi tedbirlerin alınması gerektiği konusunun da görüşüldüğünü belirtti.

Yeşilay ve TÜBİTAK’ın yapılacak bilimsel çalışmaları, faaliyetleri ve özellikle uyuşturucu ile mücadele konusunda yapılacak Ar-Ge ve bilimsel faaliyetleri desteklemek üzere çeşitli fonlarının olduğu ve üniversitelerde yapılacak faaliyetleri projelerle desteklemek üzere hazır olduklarının da ortaya çıktığını dile getiren Kapıcıoğlu, “Ülkemizde yeni kurulmakta olan sosyal uyum merkezlerinin yine üniversitelerin katkısıyla yapılandırılması da görüşüldüğünü, ayrıca İŞKUR tarafından uyuşturucu tedavisi görmekte olan ya da uyuşturucu bağımlısı olan kişilere iş imkânlarının sağlanması açısından üniversitelerle işbirliği imkânlarının geliştirilmesi konusunun öne çıktığını” söyledi.

Yorum yapın